Bizimle iletişime geç
Güncel Sohbet Bloğu

Güncel Sohbet Bloğu

Sosyal ağın fendi sohbet sitelerini yendi!

Sosyal ağın fendi sohbet sitelerini yendi!

Yazı

Sosyal ağın fendi sohbet sitelerini yendi!

Bilgisayarın ve internetin dünya üzerinde yaygınlaşmaya başlaması ile farklı imkanlar oluşmuştur. Bu imkanlardan olan chat, özellikle 1990’lı yılların sonu ile 2000’li yıllarda insanları etkisi altına almıştır. Bu dönemlerde insanlar evlerindeki bilgisayarlardan ya da internet kafelerden saatlerce chat yapmış ve farklı insanlarla sohbet etmenin keyfini yaşamıştır.

Chat yapılan ilk dönemlerde yazılım teknolojisi henüz web tabanlı olan sohbet imkanını insanlara sunmamıştı. Buna bağlı olarak da insanlar irc serverları ve bu serverların üzerine geliştirilen mirc adı verilen scriptler ile chat yapardı. Bu durum uzun bir süre böyle devam ettikten sonra web tabanlı chat odaları geliştirildi. İnsanların önemli bir kısmı bu aşamadan sonra web tabanlı olan odalarda zaman geçirmeye başlamıştır. Bunun en önemli nedeni ise hem bu odalara bağlanmanın daha kolay hem de odaların daha gelişmiş seçeneklere sahip olmasıdır. Fakat genel olarak bakıldığında insanlar buralarda da aynı şekilde chat yapmaya devam ettikleri görülecektir. Profesyonel olan kişilerin ise eskiden olduğu gibi farklı programlar ise serverlara bağlanarak sohbet etmesi bu dönemde de devam etmiştir. Fakat bu seçeneği tercih eden kişilerin sayısı genel bakıldığında azınlıkta kaldığı görülmektedir.

Web tabanlı sistemlerde chat yapılmaya devam edilen dönemde, insanlar ilk defa sosyal ağlarla tanışmaya başlamıştır. Bunların ilki ve en önemlisi Facebook olup internet dünyasında farklı değişimler yaşanmasına neden olmuştur. Başlangıçta sadece eski arkadaşların bulunacağı bir platform olarak insanların hayatına giren Facebook, zamanla ciddi bir gelişim göstermiştir. Bu gelişim neticesinde insanlar burada oyunlar oynamaya başlamış, farklı seçenekleri kullanmış ve neticesinde çok fazla zaman geçirmiştir. Bu durum ise yıllardır kullanılan chat siteleri ve sohbet odaları için adeta bir şok etkisi yapmıştır. Bu aşamadan sonra insanlar chat sitelerinde çok daha az zaman geçirmeye başlamıştır.

Facebook tarafından vurulan darbeyi chat siteleri henüz tam olarak atlatamamışken Snapchat, Twitter ve Instagram gibi farklı sosyal ağlar kullanıma açılmıştır. Fakat bütün bunlara rağmen chat sitelerini halen kullanan kişiler vardır. Bu da sohbet odalarının bazı insanlar için ne kadar önemli olduğunu göstermesi bakımından önemlidir.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Yazı

Son Yazılar

Yazı

2021 Yilindan Beklentilerimiz Nelerdir?

← yazdı23 Aralık 2020

Yazı

Kahve Kokulu Dostluklara

← yazdı10 Aralık 2020

Yazı

Arkadaşlık Ve Chat Odaları

← yazdı9 Aralık 2020
istanbul sohbet odaları

Yazı

Mobil İstanbul Sohbet Odaları

← yazdı4 Nisan 2020
adana sohbet odaları
Yukarı