Bizimle iletişime geç
Güncel Sohbet Bloğu

Güncel Sohbet Bloğu

Instagram’da yeni tehlike: “Telif hakkı ihlali” mesajı ile hesaplarınız çalınabilir!

Instagram'da yeni tehlike: "Telif hakkı ihlali" mesajı ile hesaplarınız çalınabilir!

Yazı

Instagram’da yeni tehlike: “Telif hakkı ihlali” mesajı ile hesaplarınız çalınabilir!

İnternet’in her noktasında hesap güvenliği daima 3. şahıslar tarafından tehdit altındadır. Sık sık gündeme gelen kullanıcı hesaplarını çalmaya yönelik girişimlere bu kez bir yenisi daha eklendi. Kimlik avı sahtekarlığına çıkan kişi ya da kişiler hedeflerine instagram ve instagram’ın popüler kullanıcılarını aldılar.

Bu yeni sahtekarlık girişiminde instagram’ın popüler hesaplarına mesajlar göndererek, telif hakkına yönelik ihlal tespit edildiği bilgisi ile hesap sahiplerini ürküterek, talimatları uygulamaları üzerine yönlendirmede bulunuyorlar. Hesabın kalıcı olarak silineceği bilgisini de ekleyen dolandırıcılar hesap sahiplerini daha da tedirgin hale getiriyorlar ve kullanıcıların bu bir anlık endişelerinden yararlanarak, sadece instagram hesaplarını değil, e-posta hesaplarını da ele geçirebilmek için bir dizi yönlendirmede bulunuyorlar.

Sistemin işleyişinde, telif hakkı ihlali tespit edildi, hesap kalıcı olarak silinecektir mesajı gönderen kişiler, hesap sahiplerine şikayeti gözden geçir, itiraz et gibi seçenekler sunarak bu seçenekler üzerinden e-posta ve instagram hesaplarının giriş bilgilerini sağladıkları sayfalara yönlendiriyorlar. İnandırıcı olmak açısından instagram logosunu da barındıran bu sayfaların aslında instagram ile hiç bir alakası yok. instagram.com ismine benzeyen, sanki instagram sayfasıymış izlenimi veren bu sayfalarda, hesap bilgilerinizi girdiğinizde bu bilgilere direkt olarak ulaşırlarken, size de kısa süre içerisinde geri döneceklerinin bilgisini veriyorlar.

Instagram'da yeni tehlike: "Telif hakkı ihlali" mesajı ile hesaplarınız çalınabilir!

Bu size geri döneceğiz dedikleri süre zarfında da ele geçirdikleri hesaplara girip şifreleri değiştirerek, kullanıcıların hem sosyal medya hem de e-posta hesaplarına erişiminin önünü kesiyorlar ki, e-posta hesabına erişimi kaybetmiş olmanız hesabı geri alma seçeneklerinizden biri olduğundan hesabınızı kalıcı olarak kaybetmenize neden olabiliyor.

NE YAPMALISINIZ?

  • Sadece bu platform için geçerli değil, tüm platformlar için uygulamaları Apple ve Google Play üzerinden indirmeli, sahte uygulamaları indirmediğinizden emin olmalısınız. Web sitesi üzerinde yaptığınız işlemlerde ise adres çubuğunda yazan adresin instagram.com olması gerektiğini unutmayın.
  • Bu özelliği sunan tüm platformlarda iki adımlı doğrulama seçeneği etkinleştirip, hesaplarınıza giriş yapılabilmesi için tek kullanımlık ve/veya telefon gelen doğrulama kodunu yazma zorunluluğunu sağlayın.
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Yazı

Son Yazılar

Yazı

2021 Yilindan Beklentilerimiz Nelerdir?

← yazdı23 Aralık 2020

Yazı

Kahve Kokulu Dostluklara

← yazdı10 Aralık 2020

Yazı

Arkadaşlık Ve Chat Odaları

← yazdı9 Aralık 2020
istanbul sohbet odaları

Yazı

Mobil İstanbul Sohbet Odaları

← yazdı4 Nisan 2020
adana sohbet odaları
Yukarı