Bizimle iletişime geç
Güncel Sohbet Bloğu

Güncel Sohbet Bloğu

Chat platformları mesajlarınızı nasıl koruyor?

Chat platformları mesajlarınızı nasıl koruyor?

Yazı

Chat platformları mesajlarınızı nasıl koruyor?

Whatsapp, Facebook, Messenger ve Telegram gibi sohbet uygulamaları Dünya’daki milyarlarca insan için temel bir iletişim aracı haline geldi. Bununla birlikte, bu görüşmelerin, görüşülen yani yazışmanın muhattabı olan kişiler dışında başkaları tarafından okunabilme riski de ortaya çıktı.

Sohbet uygulamalarının üreticileri de kullanıcılarını siber suçlulardan korumak için bir dizi güvenlik önlemleri uyguladı. 3 yıl önce Whatsapp, kullanıcıların mesajlaşmalarının kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilememesi için uçtan uca şifreleme gibi oldukça güçlü bir önlemi devreye soktu. Diğer bir deyişle, whatsapp üzerinde gönderilen bir mesaj da, yalnızca gönderen ve alıcının ne yazıldığını görebilmesi/anlayabilmesi sağlanarak, mesaj dışarıdan gelecek tehditlere karşı karıştırılmaktadır. Eğer bir hacker Whatsapp sunucusunu hackleyecek olursa, karşılaştıkları mesajlaşmayı anlamaları mümkün olmayacaktır.

Aslında Whatsapp mesajları sunucuda saklamıyor, sadece bu veriler sunucu üzerinden geçiş yapıyor. Birilerinin whatsapp mesajlarınıza erişmesinin tek yolu telefonunuza, içeriğine erişmektir.

Telegram’da, olağanüstü güvenliği olan bir başka yaygın sohbet uygulaması olarak öne çıkıyor. Tıpkı Whatsapp’da olduğu gibi, Telegram’da ki hiç bir konuşma kaydı bir sunucuda depolanmamaktadır. Gelişmiş ve pahalı bir adli kurtarma yöntemi kullanılmadığı taktirde, ilgili mesajlaşmayı cep telefonunuzdan sildiğiniz de tamamen yok olduğuna emin olabilirsiniz.

Bununla birlikte, Telegram’ın kendi kendini imha etme özelliği bulunmaktadır. Bu seçeneği etkinleştirdiğiniz de, chat geçmişiz bir süre sonra otomatik olarak silinir. Mesajların ne zaman silineceğini spesifik olarak belirtebiliyorsunuz. Mesajlar otomatik olarak silindikten sonra ne gönderenin ne de alıcının telefonunda söz konusu mesajlaşmaya dair hiç bir iz kalmaz. Bu özelliği ile Telegram’ın tek olduğunu söyleyebiliriz zira ne Whatsapp’ın ne de Facebook Messenger’ın böyle bir özelliği bulunmuyor.

Facebook messenger’da ki iletişim de şifrelenmiştir. Mesajlar korsanlar tarafından veya Facebook tarafından görüntülenemez. Yine de alıcılardan başkalarının mesajları okumasını istemiyorsanız en iyi çözüm, mesajlaşma sona erdiğinde onları silmek olacaktır.

CHAT GRUPLARINDA DURUM NE?

Mesajlaşmaların gizliliğine yönelik tedbirler ise normal mesajlaşmalar ile aynı önlemleri içermektedir. Diğer yandan Whatsapp ve Telegram’da grup sohbeti oluşturma işlemleri neredeyse birbirleriyle aynıdır. Oluşturulan sohbet odaları üzerinde ki tek fark, grupların yönetimidir. Whatsapp sohbetinde gruba sadece grup yöneticisi üye ekleyebilirken, Telegram’da grubu oluşturan bir yönetici atamadıysa herkes gruba yeni üye ekleyebilir.
Dolayısı ile burada sistemin dışarıda ki tehditlere karşı sağladığı önlem dışında, Whatsapp’da grubun direk yönetici ile açılması, Telegram’a nazaran daha tedbirli bir işlemdir öyle ki Telegram’da grubu açan bir yönetici atamadıysa, gruptaki herhangi biri, gruba başkasını alabileceği için o başkası gruptaki mesajları okuyabileceği için “grubun gizliliğinin” ihlal edilmesi olasılığı ortaya çıkabilecektir.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Yazı

 • Yazı

  Canlı Sohbet Yeri

  ← yazdı

  Canlı Sohbet  Günlük hayatın koşuşturmalarından kaynaklı olarak sosyal yaşantı her geçen gün biraz daha zarar alabilmektedir....

 • Yazı

  Sohbetin Güzel Hali

  ← yazdı

  Sohbetin güzel hali Eski zamanlarda arkadaş bulmak oldukça zorlu konulardan biriydi. Herkes tarafından gündeme getirilen bu...

 • Yazı

  Güzel Sohbet Etmek

  ← yazdı

  Güzel sohbet etmek Günlük hayatta devam eden koşuşturmalardan kaynaklı olarak yeni bir arkadaş edinmek zorlu olabilir....

 • Yazı

  Sohbet Sitelerinin Sirlari

  ← yazdı

  Sohbet siteleri, insanların birbirlerini tanımak, kaynaşmak ve eğlenceli vakit geçirmek için girdikleri yerlerdir. Sağlıklı iletişim; alıcı...

 • Yazı

  Sohbetin Eğlencesi Olur Mu?

  ← yazdı

  “Sohbetin eğlencesi olur mu?” diyebilirsiniz. Elbette olur. Hatta eğlence için de sohbet olmalıdır. Gerek iletişim gerekse...

Son Yazılar

Yazı

Canlı Sohbet Yeri

← yazdı16 Şubat 2020

Yazı

Sohbetin Güzel Hali

← yazdı15 Şubat 2020

Yazı

Güzel Sohbet Etmek

← yazdı14 Şubat 2020

Yazı

Sohbet Sitelerinin Sirlari

← yazdı9 Şubat 2020

Yazı

Sohbetin Eğlencesi Olur Mu?

← yazdı7 Şubat 2020
Yukarı