Bizimle iletişime geç
Güncel Sohbet Bloğu

Güncel Sohbet Bloğu

Amazon’un sahibi olduğu Twitch, eski sosyal medya platformu Bebo’yu satın aldı

Amazon'un sahibi olduğu Twitch, eski sosyal medya platformu Bebo'yu satın aldı

Yazı

Amazon’un sahibi olduğu Twitch, eski sosyal medya platformu Bebo’yu satın aldı

Facebook’un milyarlık kullanıcı kitlesinin kendine yaratacağı avantajı da baz alarak cesur bir şekilde kripto para işine el attığı şu dönemlerde, Amazon’da yan iştiraklerinden biri üzerinden bir zamanların güvenilir sosyal medya platformlarından olan Bebo’yu satın aldı.

Bir zamanlar insanların düşünceleri ve resim/video gibi medyalarını arkadaşları ile paylaşmalarına olanak tanıyan Bebo, Amazon’un sahibi olduğu video akış platformu Twitch tarafından satın alındığı doğrulandı. Bebo e-spor sektörü için kullanılacak. Twitch sözcüsü de bu satın alma ile ilgili satın alma detaylarına dair, 10 çalışanı ve IP’i de içerecek şekilde alındığını doğrulamakla yetinip, başka bir bilgi paylaşmadı.

Kaynaklardan edinilen bilgiye göre Twitch dışında iki marka daha Bebo’ya teklif vermiş, bunlardan biri bir başka video akış platformu Discord iken, bir diğerinin ise Facebook’tu. Facebook’un oyun yayınları ile ilgili canlı yayın yapan kitleleri çekmek için bir takım promosyonlar önerdiği biliniyor. Yine kaynakların aktardığına göre, Twitch, ikinci firmanın 20 milyonluk teklifinin üzerine çıkarak verdiği 25 milyonluk teklif ile de Bebo markasına sahip oldu. (Bazı kaynaklarda bu rakamın daha az olduğunu belirtiyor) Bebo’nun eski çalışanlarının LinkedIn platformlarında çalıştığı yeri de Haziran ayı içerisinde değiştirerek Twitch yaptığı görülüyor. (Bkz: Eski bebo çalışanı profili)

2005 yılında Michael ve Xochi Birch tarafından kurulan Bebo, faaliyet gösterdiği sosyal paylaşım platformu alanında İngiltere ve İrlanda başta olmak üzere İngilizce dil konuşulan ülkelerde kısa sürede pazar lideri oldu. Bu hızlı ve devasa büyüme onun 850 milyon dolara AOL tarafından satın alınması ile sonuçlandı. Ancak AOL için işler istediği gibi gitmedi ve Bebo popülerliğini kaybetti, 2 yıldan kısa bir süre içerisinde de 25 milyon dolara satıldı. 2013 yılında ise ilk sahipleri 1 milyon dolara Bebo’yu geri aldılar.

SOSYAL AĞDAN, SOSYAL E-SPOR’A DÖNÜŞÜM

E-spor oyuncuları için yayın hizmeti olarak denendiğinde OBS and Xspli gibi platformlara karşı rekabetin zorluğu fark edildi. Ardından tıpkı ilk sosyal ağ fikrinde ki arkadaşlarla organize olma fikri çark edince, e-spor ligleri ve turnuvalar için yayın organize etme fikri akıllarına geldi. Bebo şuanda çevrimdışı durumda ancak sitede uygulanmak istenen o fikir her türde oyuncu grupları için ligler ve turnuvalar oluşturmaktı.

EMarketer’in raporuna göre 2018’de yaklaşık 400 milyon kullanıcıyı çeken e-spor, sponsorluklar, oyuncu ücretleri ve reklamlardan 869 milyon dolar gelir elde ettirdi ve bu rakamın 2022 yılına kadar 1.58 milyar dolar ile 2.96 milyar dolar arasında bir rakama ulaşacağı tahmin ediliyor. Ve Bebo bu toplulukların örgütlenmesine ve kurulmasına yardım ediyordu.

Devamını Oku
Bu Haberleride Beğenebilirsiniz
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Yazı

 • istanbul sohbet odaları istanbul sohbet odaları

  Yazı

  Mobil İstanbul Sohbet Odaları

  ← yazdı

  Mobil İstanbul Sohbet Odaları İstanbul mega kent başka sözle başlamak mümkün değil, İstanbul’u anlatacaksak.İstanbul şehri kendine...

 • adana sohbet odaları adana sohbet odaları

  Yazı

  Adana mobil sohbet odaları ile sohbetin tadını çıkarın

  ← yazdı

  Sohbetin En Güzel Hali Adana Adana sohbet odaları, adına bulabileceğiniz en güzel sohbet ortamını sağlayacak. Sohbet...

 • mobil uygulaması chat mobil uygulaması chat

  Yazı

  Androirc Uygulaması İle Chat

  ← yazdı

  Androirc Uygulaması ile Chat Merhaba chat adına yeni soluk,  mobil uygulama olsak bile bize büyük avantaj...

 • sohbet ortami yeni sohbet ortami yeni

  Yazı

  Covid19 ile Sohbet Odaları

  ← yazdı

  Covid19 ile Sohbet Odaları Covid19 dediğimiz nam-ı diğer Koronavirüs değil Türkiye, Dünyanın 1. numaralı gündem maddesi...

 • turk sohbet turk sohbet

  Yazı

  Türk Sohbet

  ← yazdı

  Türk Sohbet  Ailemiz diye başlamak isterim, çünkü hiçbir zaman kaliteli sohbet siteleri samimiyet olmadan iyi yerlere...

Son Yazılar

istanbul sohbet odaları

Yazı

Mobil İstanbul Sohbet Odaları

← yazdı4 Nisan 2020
adana sohbet odaları
mobil uygulaması chat

Yazı

Androirc Uygulaması İle Chat

← yazdı2 Nisan 2020
sohbet ortami yeni

Yazı

Covid19 ile Sohbet Odaları

← yazdı31 Mart 2020
turk sohbet

Yazı

Türk Sohbet

← yazdı30 Mart 2020
Yukarı