Bizimle iletişime geç
Güncel Sohbet Bloğu

Güncel Sohbet Bloğu

Sohbet ederken nelere dikkat etmeli?

Sohbet ederken nelere dikkat etmeli?

Yazı

Sohbet ederken nelere dikkat etmeli?

İnsanların farklı kişilerle konuşmak için kullandıkları yöntemlerden birisi de chat seçeneğidir. Bilgisayar ve internetin kullanılmaya başlanmasından itibaren insanların hayatına giren chat, her geçen gün daha da gelişmektedir. Fakat burada sohbet ederken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallar dikkate alınarak hareket edildiğinde, hem sohbetin kalitesi artmış olacak hem de insanlar çok daha uygun bir ortamda sohbet etme imkanı yakalamış olacaktır.

Chat odaları, ülkenin hatta dünyanın farklı noktalarından insanları bir araya getiren alanlardır. Bundan dolayı odaların içerisinde her kültürden, her düşünceden insan bulunur. Buna bağlı olarak odaların işlevini yerine getirmesi için kişilerin bir takım kurallara uyması gerekiyor. Söz konusu kurallar dikkate alınarak hareket edildiğinde odada bulunanlar herhangi bir sorun yaşamamakta iken, bu kurallar dikkate alınmaz ise odadan uzaklaştırılma gibi cezalar uygulanabilir.

Sohbet Ederken Uyulması Gereken Kurallar

Chat yaparken uyulması gereken kurallar, gerçek yaşam içindeki kurallar ile benzerdir. Nezaket kuralları olarak adlandırılan bu uygulamaların başında insanların birbirine saygı duyması gelir. Yukarıda da bahsedildiği gibi chat odalarında farklı düşünceden insanlar vardır. Bu düşünceler bazı kişilere ters gelebilir ya da rahatsız edebilir. Fakat her ne olursa olsun karşıdaki kişiye hakaret edilmemeli ve nazik bir şekilde konuşulmalıdır. Bu çerçevede yapılacak bir tartışma çok daha verimli olacaktır.

Sohbet yapılırken kullanılacak olan dil, insanlara rahatsızlık vermemelidir. Hem hakaret türü ifadeleri içermemesi hem de anlaşılır olması önemlidir. Sanal ortamda dahi olsa dilin doğru bir şekilde kullanılması gerekir.

Yukarıdaki temel hususların haricinde dikkat edilmesi gereken diğer hususlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Sohbet edilen kişilerden kişisel bilgiler istenmemelidir. Telefon numarası, adres, mail adresi ve benzer kişisel bilgilerin paylaşımında temkinli olunmalıdır.
 • İnsanlar buraya sohbet etmek için geliyor, bu nedenle web sitesi, ürün, instagram adresi tanıtımından kaçınılmalı, Chat sitelerinin amacına uygun olarak hareket edilmelidir.
 • Kimse konuşmak için zorlanmamalıdır. Burası özgür bir ortamdır ve insanların istedikleri ile konuşma ve istediklerine cevap vermeme hakları vardır.

Bu kuralların haricinde, chat her ne kadar sanal ortamda yapılsa da gerçek yasalar burada da geçerlidir. İnsanların buna göre davranması gerekir.

Devamını Oku
Bu Haberleride Beğenebilirsiniz
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Yazı

 • Web Sohbet Odalarının yerini Whatsapp aldı Web Sohbet Odalarının yerini Whatsapp aldı

  Yazı

  WhatsApp Sohbet Odaları

  ← yazdı

  WhatsApp Sohbet Odaları, Hayatımız da her şey planladığımız gibi gitmeyebilir. İnsan oğlu yeni nefes alabileceği sohbet ortamları aramaya geçebilir ve moral...

 • Instagram'da yeni tehlike: "Telif hakkı ihlali" mesajı ile hesaplarınız çalınabilir! Instagram'da yeni tehlike: "Telif hakkı ihlali" mesajı ile hesaplarınız çalınabilir!

  Yazı

  Instagram Sohbet Odaları

  ← yazdı

  Instagram Sohbet Odaları, Güzel arkadaşlıklara adım atabilirsin ve de sağlam bir ilişki kurabilirsin. Bizim mekanımız da bir çok çiftimiz...

 • Mirc yerini Mobil Sohbet uygulamalarına bırakıyor Mirc yerini Mobil Sohbet uygulamalarına bırakıyor

  Yazı

  mIRC Script Sohbet Odaları

  ← yazdı

  Her yolun sonucu bir yere çıkıyor ve yeter ki Sohbet bağını koparmamalıdır. İki insanın sohbet ederken keyifli zaman...

 • Sanal Aşk Diye Bir Şey Var Mı? Sanal Aşk Diye Bir Şey Var Mı?

  Yazı

  Kelebek Sohbet Odaları

  ← yazdı

  Hiç kuşkusuz ilerleyen teknoloji ile yeniliklere çığır açmaktayız. Sevgili kullanıcılarımız için online sohbet odaların da gönül...

 • Yazı

  TR Türkiye Sohbet Odaları

  ← yazdı

  Her insanın içinde sakladığı paylaşamadığı sorunlar,sıkıntılar veya da sevinçleri vardır. Dünya da ki tüm insanların düşüncelerini...

Son Yazılar

Web Sohbet Odalarının yerini Whatsapp aldı

Yazı

WhatsApp Sohbet Odaları

← yazdı11 Aralık 2019
Instagram'da yeni tehlike: "Telif hakkı ihlali" mesajı ile hesaplarınız çalınabilir!

Yazı

Instagram Sohbet Odaları

← yazdı11 Aralık 2019
Mirc yerini Mobil Sohbet uygulamalarına bırakıyor

Yazı

mIRC Script Sohbet Odaları

← yazdı11 Aralık 2019
Sanal Aşk Diye Bir Şey Var Mı?

Yazı

Kelebek Sohbet Odaları

← yazdı11 Aralık 2019

Yazı

TR Türkiye Sohbet Odaları

← yazdı11 Aralık 2019
Yukarı