Bizimle iletişime geç
Güncel Sohbet Bloğu

Güncel Sohbet Bloğu

Sohbet ederken nelere dikkat etmeli?

Sohbet ederken nelere dikkat etmeli?

Yazı

Sohbet ederken nelere dikkat etmeli?

İnsanların farklı kişilerle konuşmak için kullandıkları yöntemlerden birisi de chat seçeneğidir. Bilgisayar ve internetin kullanılmaya başlanmasından itibaren insanların hayatına giren chat, her geçen gün daha da gelişmektedir. Fakat burada sohbet ederken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallar dikkate alınarak hareket edildiğinde, hem sohbetin kalitesi artmış olacak hem de insanlar çok daha uygun bir ortamda sohbet etme imkanı yakalamış olacaktır.

Chat odaları, ülkenin hatta dünyanın farklı noktalarından insanları bir araya getiren alanlardır. Bundan dolayı odaların içerisinde her kültürden, her düşünceden insan bulunur. Buna bağlı olarak odaların işlevini yerine getirmesi için kişilerin bir takım kurallara uyması gerekiyor. Söz konusu kurallar dikkate alınarak hareket edildiğinde odada bulunanlar herhangi bir sorun yaşamamakta iken, bu kurallar dikkate alınmaz ise odadan uzaklaştırılma gibi cezalar uygulanabilir.

Sohbet Ederken Uyulması Gereken Kurallar

Chat yaparken uyulması gereken kurallar, gerçek yaşam içindeki kurallar ile benzerdir. Nezaket kuralları olarak adlandırılan bu uygulamaların başında insanların birbirine saygı duyması gelir. Yukarıda da bahsedildiği gibi chat odalarında farklı düşünceden insanlar vardır. Bu düşünceler bazı kişilere ters gelebilir ya da rahatsız edebilir. Fakat her ne olursa olsun karşıdaki kişiye hakaret edilmemeli ve nazik bir şekilde konuşulmalıdır. Bu çerçevede yapılacak bir tartışma çok daha verimli olacaktır.

Sohbet yapılırken kullanılacak olan dil, insanlara rahatsızlık vermemelidir. Hem hakaret türü ifadeleri içermemesi hem de anlaşılır olması önemlidir. Sanal ortamda dahi olsa dilin doğru bir şekilde kullanılması gerekir.

Yukarıdaki temel hususların haricinde dikkat edilmesi gereken diğer hususlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Sohbet edilen kişilerden kişisel bilgiler istenmemelidir. Telefon numarası, adres, mail adresi ve benzer kişisel bilgilerin paylaşımında temkinli olunmalıdır.
  • İnsanlar buraya sohbet etmek için geliyor, bu nedenle web sitesi, ürün, instagram adresi tanıtımından kaçınılmalı, Chat sitelerinin amacına uygun olarak hareket edilmelidir.
  • Kimse konuşmak için zorlanmamalıdır. Burası özgür bir ortamdır ve insanların istedikleri ile konuşma ve istediklerine cevap vermeme hakları vardır.

Bu kuralların haricinde, chat her ne kadar sanal ortamda yapılsa da gerçek yasalar burada da geçerlidir. İnsanların buna göre davranması gerekir.

Devamını Oku
Bu Haberleride Beğenebilirsiniz
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Yazı

Son Yazılar

Yazı

2021 Yilindan Beklentilerimiz Nelerdir?

← yazdı23 Aralık 2020

Yazı

Kahve Kokulu Dostluklara

← yazdı10 Aralık 2020

Yazı

Arkadaşlık Ve Chat Odaları

← yazdı9 Aralık 2020
istanbul sohbet odaları

Yazı

Mobil İstanbul Sohbet Odaları

← yazdı4 Nisan 2020
adana sohbet odaları
Yukarı