Bizimle iletişime geç
Güncel Sohbet Bloğu

Güncel Sohbet Bloğu

Sohbet ederken nelere dikkat etmeli?

Sohbet ederken nelere dikkat etmeli?

Yazı

Sohbet ederken nelere dikkat etmeli?

İnsanların farklı kişilerle konuşmak için kullandıkları yöntemlerden birisi de chat seçeneğidir. Bilgisayar ve internetin kullanılmaya başlanmasından itibaren insanların hayatına giren chat, her geçen gün daha da gelişmektedir. Fakat burada sohbet ederken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallar dikkate alınarak hareket edildiğinde, hem sohbetin kalitesi artmış olacak hem de insanlar çok daha uygun bir ortamda sohbet etme imkanı yakalamış olacaktır.

Chat odaları, ülkenin hatta dünyanın farklı noktalarından insanları bir araya getiren alanlardır. Bundan dolayı odaların içerisinde her kültürden, her düşünceden insan bulunur. Buna bağlı olarak odaların işlevini yerine getirmesi için kişilerin bir takım kurallara uyması gerekiyor. Söz konusu kurallar dikkate alınarak hareket edildiğinde odada bulunanlar herhangi bir sorun yaşamamakta iken, bu kurallar dikkate alınmaz ise odadan uzaklaştırılma gibi cezalar uygulanabilir.

Sohbet Ederken Uyulması Gereken Kurallar

Chat yaparken uyulması gereken kurallar, gerçek yaşam içindeki kurallar ile benzerdir. Nezaket kuralları olarak adlandırılan bu uygulamaların başında insanların birbirine saygı duyması gelir. Yukarıda da bahsedildiği gibi chat odalarında farklı düşünceden insanlar vardır. Bu düşünceler bazı kişilere ters gelebilir ya da rahatsız edebilir. Fakat her ne olursa olsun karşıdaki kişiye hakaret edilmemeli ve nazik bir şekilde konuşulmalıdır. Bu çerçevede yapılacak bir tartışma çok daha verimli olacaktır.

Sohbet yapılırken kullanılacak olan dil, insanlara rahatsızlık vermemelidir. Hem hakaret türü ifadeleri içermemesi hem de anlaşılır olması önemlidir. Sanal ortamda dahi olsa dilin doğru bir şekilde kullanılması gerekir.

Yukarıdaki temel hususların haricinde dikkat edilmesi gereken diğer hususlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Sohbet edilen kişilerden kişisel bilgiler istenmemelidir. Telefon numarası, adres, mail adresi ve benzer kişisel bilgilerin paylaşımında temkinli olunmalıdır.
 • İnsanlar buraya sohbet etmek için geliyor, bu nedenle web sitesi, ürün, instagram adresi tanıtımından kaçınılmalı, Chat sitelerinin amacına uygun olarak hareket edilmelidir.
 • Kimse konuşmak için zorlanmamalıdır. Burası özgür bir ortamdır ve insanların istedikleri ile konuşma ve istediklerine cevap vermeme hakları vardır.

Bu kuralların haricinde, chat her ne kadar sanal ortamda yapılsa da gerçek yasalar burada da geçerlidir. İnsanların buna göre davranması gerekir.

Devamını Oku
Bu Haberleride Beğenebilirsiniz
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Yazı

 • Yazı

  Neden Sohbet Odalarındayız?

  ← yazdı

  Neden Sohbet Odalarındayız? Bu platform ile birlikte, farklı dünyalara kapı açılacak ve bununla birlikte belki de...

 • Yazı

  ÜyelikSiz Chat Odalari

  ← yazdı

  Üyeliksiz Chat Odalari Bugün dedim ki hiç canim bir şey yapmak istemiyor sayın yönetici Onur bey...

 • En iyi DSLR kamera seçenekleri En iyi DSLR kamera seçenekleri

  Yazı

  En iyi DSLR kamera seçenekleri

  ← yazdı

  Hobi olarak fotoğrafçılığa başlayanlar, bu tutkuyu ileri taşıdıkça ellerindeki DSLR kameralar da yetersiz gelmeye başlıyor. İster...

 • Yazı

  Telefon pil ömrü uzatma yöntemleri nelerdir?

  ← yazdı

  Günümüzde neredeyse herkes, akıllı telefon kullanmakta.Bu akıllı telefonların da en büyük sorunu “şarj”. Bunun için aslında...

 • Yazı

  Seviyeli Sohbet ve Chat

  ← yazdı

  Seviyeli Sohbet Odaları Seviye nedir? Hangi durumlarda seviyeli olmak gerekir. Seviyeli sohbet ortami kisinin karakterinimi gostermektedir....

Son Yazılar

Yazı

Neden Sohbet Odalarındayız?

← yazdı25 Mart 2020

Yazı

ÜyelikSiz Chat Odalari

← yazdı25 Mart 2020
En iyi DSLR kamera seçenekleri

Yazı

En iyi DSLR kamera seçenekleri

← yazdı24 Mart 2020

Yazı

Seviyeli Sohbet ve Chat

← yazdı24 Mart 2020
Yukarı