Bizimle iletişime geç
Güncel Sohbet Bloğu

Güncel Sohbet Bloğu

Mirc yerini Mobil Sohbet uygulamalarına bırakıyor

Mirc yerini Mobil Sohbet uygulamalarına bırakıyor

Yazı

Mirc yerini Mobil Sohbet uygulamalarına bırakıyor

Geçmişten günümüze birileri ile konuşmak, sohbet etmek insanoğlu için vazgeçilemez bir etkinlik olduğu gibi sohbet etmenin cezbedici yanı da  insanları birbiri ile konuşmaya itmiştir. Bazende sınırlı sayıda insanla, veya tanıdıklarımız dışında insanlarla konuşma arzusu, insanları yabancılarla konuşmaya yöneltebilmektedir. İşte yönelim kimi yaratıcı beyinlerin, 1990’lı yıllarda IRC tabanlı serverlara, mIRC adı verilen bir istemci ile bağlanarak, farklı şehirlerden ve ülkelerden insanların buluşmasını sağlayacak bir noktaya getirdi.

O yıllardan bu yana pek çok IRC serverı faaliyet göstermeye devam etmektedir. Tabi 90’lı yıllardan bu yana varlığını sürdüren bir elin parmağını geçmeyen platformlar kalsa da, bilhassa 2000’lerden sonra açılan pek çok server hala binlerce insanı bir araya getirmeye devam etmektedir. O yıllarda teknoloji şimdi ki gibi gelişmediği için, bırakın web tabanlı sohbetleri, bu tür sanal sohbetlere yalnızca mirc programı üzerinden katılabiliniyordu.  Bu program aracılığı ile insanlar serverlarda, belli kanallar üzerinde toplanır ve muhabbet ederlerdi. Zaman içerisinde teknoloji gelişince online sohbete, mirc yanı sıra web tarayıcısı üzerinden de giriş yapabilme imkanı ortaya çıktı. Son yıllarda ise, teknolojinin iyice gelişmesi, internet kullanımının mobil platformlara taşınması ile birlikte mobil uygulamalar geliştirmeye başlandı. Pek çok alanda olduğu gibi, sohbet kategorisi ile ilgilenen kullanıcılar için de mobil sohbet uygulamaları geliştirildi. Teknolojinin bu noktaya ulaşması da bu işin kapısını aralayan mirc’in kullanım oranını da bir hayli düşürdü, yine de tam anlamı ile öldürdü diyemeyiz.

Mirc kullanımı eski yıllara göre azalsa da, mirc programına alışan kitle de hatırı sayılır bir noktadadır. Zira, bu programlar ile emoji seçenekleri, geliştirilmiş yapıları nedeni ile tek tıkla komut destekleri sağlaması, ya da tarayıcı ya da mobil cihazdan bağlanmayı sevmeyenler için daha rahat bir kullanım sunması da yerini tamamen mobil uygulamalara bırakmasını engellemiştir. Dolayısı ile her ne kadar internet kullanıcısının önemli bir bölümü mobil kullanıcı olsa da, sohbet edenlerin bazıları için mirc’in yerini hiç bir şey tutmuyor.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Yazı

Son Yazılar

Yazı

2021 Yilindan Beklentilerimiz Nelerdir?

← yazdı23 Aralık 2020

Yazı

Kahve Kokulu Dostluklara

← yazdı10 Aralık 2020

Yazı

Arkadaşlık Ve Chat Odaları

← yazdı9 Aralık 2020
istanbul sohbet odaları

Yazı

Mobil İstanbul Sohbet Odaları

← yazdı4 Nisan 2020
adana sohbet odaları
Yukarı