Bizimle iletişime geç
Güncel Sohbet Bloğu

Güncel Sohbet Bloğu

Antivirüs gerekli mi? Antivirüs kullanmalı mıyım?

Antivirüs gerekli mi Antivirüs kullanmalı mıyım

Yazı

Antivirüs gerekli mi? Antivirüs kullanmalı mıyım?

İnternet artık her eve girdi ve bu denli yaygın olunca, kötü niyetli insanların ve yazılımların sayısı da çoğalıyor. Bu kişiler kimi zaman sadece bilgisayarlarınıza zarar vermek istiyor, kimi zaman da hedeflerinde kişisel bilgileriniz, banka hesaplarınız vs. oluyor. Bunlara karşı da aynı zamanda onlarca antivirüs üretilirken, peki gerçekten antivirüs gerekli mi? Bu soruya basit bir şekilde ‘evet’ ya da ‘hayır’ cevabı veremeyiz.

Bazı bilgisayar üreticileri Windows içine doğrudan antivirüs yüklemesi yapıyorlar ve bu şekilde de pay alıyorlar. Fakat baskı hissetmenize gerek yok, bunları kullanıp kullanmamak size bağlı. Fakat PC’ye antivirüs yüklemek gerekli mi? Hem evet, hem de hayır diyoruz!

Tek tehdit sıradan virüsler değil

Artık virüsler eskisi gibi alenen bilgisayarlara yerleşmiyor. Malware denilen yazılımlar, kimi zaman basit gözüken bir internet sitesi aracılığıyla dahi cihazınıza bulaşıp, tüm dosyalarınızı enfekte edebilmekte. Dolayısıyla antivirüs yükleyerek tüm sorunlardan kaçabileceğimizi zannetmek fazla iyimser olacaktır.

Yeni Windows 10’un en iyi yanı ise kendi koruma programıyla gelmesi. Eskinin aksine artık Microsoft bilgisayar güvenliğini daha ciddiye alıyor ve Windows 10’da yer alan güvenlik duvarı ile Windows Defender, çok daha gelişmiş sistemler. İşletim sistemine entegre oldukları için, hiçbir gereksiz kaynağa izin vermiyorlar ve düzenli olarak da güncelleniyorlar.

Eğer bir şekilde bilgisayara virüs bulaşır ve halledemezseniz, bir de Windows Defender Offline adlı bir sürümü var. Bu sürümü internete bağlı değilken de kullanabiliyorsunuz ve virüslerle mücadelede oldukça etkili. Diğer yandan, Malwarebytes adlı program da zararlı yazılımlarla mücadelede oldukça etkili. Sistemi yormayan, küçük boyutlu bu program en zor virüsleri bile bazen ortadan kaldırabiliyor.

Asla çok dikkatli olamazsınız

İnternette gezerken sadece ünlü siteleri ziyaret ederek, güvenilir kaynaklardan indirme yaparak tam koruma sağladığınızı zannedebilirsiniz. Bir antivirüse her yıl para ödüyor da olabilirsiniz fakat gerçek şu ki, ne kadar dikkatli olursanız olun çevrimiçi olmak demek, her zaman risk altında olmak demektir.

Sonuca gelirsek, antivirüs kullanmak her zaman iyi bir önlemdir ve internet üzerinde pek çok ücretsiz seçenek de var fakat tam koruma olacağını düşünmeyin. Eğer güncel bir Windows 10 kullanıyorsanız, genellikle ek bir programa ihtiyacınız yok fakat yine de tamamen güvende hissetmek istiyorsanız, seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Devamını Oku
Bu Haberleride Beğenebilirsiniz
1 Yorum

1 Yorum

 1. helloween

  24 Mart 2020 at 13:11

  emeğinize yüreğinize sağlık güzel paylaşımlarınız için başarılarınızın devamını dilerim.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Yazı

 • istanbul sohbet odaları istanbul sohbet odaları

  Yazı

  Mobil İstanbul Sohbet Odaları

  ← yazdı

  Mobil İstanbul Sohbet Odaları İstanbul mega kent başka sözle başlamak mümkün değil, İstanbul’u anlatacaksak.İstanbul şehri kendine...

 • adana sohbet odaları adana sohbet odaları

  Yazı

  Adana mobil sohbet odaları ile sohbetin tadını çıkarın

  ← yazdı

  Sohbetin En Güzel Hali Adana Adana sohbet odaları, adına bulabileceğiniz en güzel sohbet ortamını sağlayacak. Sohbet...

 • mobil uygulaması chat mobil uygulaması chat

  Yazı

  Androirc Uygulaması İle Chat

  ← yazdı

  Androirc Uygulaması ile Chat Merhaba chat adına yeni soluk,  mobil uygulama olsak bile bize büyük avantaj...

 • sohbet ortami yeni sohbet ortami yeni

  Yazı

  Covid19 ile Sohbet Odaları

  ← yazdı

  Covid19 ile Sohbet Odaları Covid19 dediğimiz nam-ı diğer Koronavirüs değil Türkiye, Dünyanın 1. numaralı gündem maddesi...

 • turk sohbet turk sohbet

  Yazı

  Türk Sohbet

  ← yazdı

  Türk Sohbet  Ailemiz diye başlamak isterim, çünkü hiçbir zaman kaliteli sohbet siteleri samimiyet olmadan iyi yerlere...

Son Yazılar

istanbul sohbet odaları

Yazı

Mobil İstanbul Sohbet Odaları

← yazdı4 Nisan 2020
adana sohbet odaları
mobil uygulaması chat

Yazı

Androirc Uygulaması İle Chat

← yazdı2 Nisan 2020
sohbet ortami yeni

Yazı

Covid19 ile Sohbet Odaları

← yazdı31 Mart 2020
turk sohbet

Yazı

Türk Sohbet

← yazdı30 Mart 2020
Yukarı